Enne köögiprojekti lähteülesande koostamist mõelge algatuseks läbi, millist rolli köök teie kodus täitma hakkab ja kes seda kasutavad. Kui palju te köögis ise kokkate, kas köögis peab olema ka koht, kus süüa ja kui sõbrad külla tulevad, kas ka nemad peavad kööki ära mahtuma?


Pange kirja kõik asjad, mida te köögis teha tahaksite ja selleks vajaminev tehnika. Esmavajaliku pliidi ja külmkapi kõrval võivad teie toimetamist hõlbustada nõudepesu ja kohvi kohvimasinad, auru- ja mikrolaineahjud, soojendussahtlid ja veel hulk erinevaid masinaid, millest paljud saab köögimööbli sisse ehitada.


Siis hinnake kriitilise pilguga, kas kõik te soovid ka kööki ära mahuvad ja mõõtke köök hoolikalt üle. Märkige üles akende ja uste paiknemine, samuti vee, kanalisatsiooni, gaasi ja ventilatsiooni ühenduskohtade asukohad, sest neid nihutada on kallis, kui mitte võimatu.


Pidage meeles, et mõnusa toimetamise eelduseks on piisava tegutsemisruumi ja panipaikade olemasolu. Planeerige vähemalt üks jooksev meeter tööpinda toiduvalmistamiseks. Mida rohkem, seda parem. Viimane kehtib ka kappide kohta. Kappide, sahtlite ja tehnika ette üritage jätta vähemalt 1,2 meetrit ruumi, muidu ei mahu te uksi ja sahtleid avama.


Mängige läbi erinevad köögi põhiplaani variandid. Nurgaga köök ei ole ainumõeldav lahendus ning köögi keskel trooniv saar on küll popp aga ei kipu tihti ära mahtuma.


Planeerimisel on soovitav jälgida, et valamu, külmkapp ja pliit ei jääks üksteisest liiga kaugele, sest muidu kujuneb kokkamisest üks suur ringijooksmine.


Ärge unustage elektrit. Köögis ei ole kunagi piisavalt pistikupesi ja tööpinnad pole kunagi liigselt valgustatud. Pigem plaanige üle. Hilisem juhtmete juurde vedamine ja peitmine on tüütu ja tihti keeruline.


Kui see töö tehtud, vaadake kõik uuesti üle ja kaaluge oma valikud põhjalikut läbi. Teil peaks nüüd olema oma tulevasest köögist piisavalt selge ettekujutus, et köögimööblit ja -tehnikat hankima asuda.


Veel viimane soovitus: ostke nii hea köögitehnika, kui võimalik. Marmorist tööpind ja tammepuust uksed ei korva nõudepesumasina puudumist.


 

Enne köögiotsingutele asumist on lisaks suurusjärgulisele eelarvele mõistlik paika panna lähteülesanne.